Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Nedir?

Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Nedir

Zorunlu mali mesuliyet sigortası sigorta satışı yapanın, sigortası yapılan taşıtların karşı tarafa verdiği hasarı karşılamasıdır. Yani yapılan kazada zarar gören kişinin maddi hasarının karşılanmasıdır. Yasa olarak zorunlu tutulan zorunlu mali mesuliyet sigortasını kişi ödemek zorundadır. Zorunlu kılınan bu sigortayı yaptırmak istediğiniz tüm sigorta firmalarından birisine yaptırabilirsiniz. Tercihi size kalmış olan firmada zorunlu mali mesuliyet sigortası yaptırabilirsiniz. Kaza yaptığınızda eğer suçlu olan taraf siz iseniz zorunlu mali mesuliyet sigortasından zararı karşılamak zorundasınız. Ama eğer suçsuz olan taraf siz iseniz zorunlu mali mesuliyet sigortasını kişiye hatırlatmalısınız. Hatırlatınız ki tüm zararınız suçlu görülen kişi tarafından karşılansın.

Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Dışında Kalanlar

Öncelikle yalnızca zararı karşılayan sigorta, manevi tazminat taleplerini karşılamamaktadır. Diğer seçeneklere gelecek olursak, hak sahibi kendi kusuruna denk geldiği takdirde kusurun, sigortanın dışında kalmaktadır. Yalnızca mala gelen hasarda bu sigorta karşılamaktadır. Cana gelen hasarda dava süre alır ve dava sürecinin de daha uzun olma ihtimali vardır. Ayrıca haksız olan taraf haklı olan tarafın canına zarar geldiği takdirde manevi tazminat davası açabilir. Ya da bir can kaybı gerçekleşti ise kişinin yakınları tarafından destekten yoksun kalma davası açılabilir. Bunun yanı sıra bir can kaybı söz konusu ise şayet, kişinin bakmakta yükümlüğü olduğu kişiler maddi ve manevi tazminat davası da açabilir.

Kapsama Dahil Olanlar

Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Kapsamı

Zorunlu mali mesuliyet sigortası kaza yapıldığı anda suçlu tarafın hasarı karşılamasıdır. Kaza anında suçlu olan tarafın ödeyeceği zorunlu mali mesuliyet sigortasına neler dâhil gelin birlikte bakalım. Öncelikle kazadaki motorlu aracın üçüncü kişinin maddiyatı göz önündedir. Zarar gören motorlu taşıta gelen değer kaybı da göz önündedir. Kazada zarar gören kişinin vücudunda da ufak hasarlar var ise yine bu sigorta karşılamaktadır. Eğer kazada zarar gören kişide sürekli sakatlık kalmış ise ekonomik hasarı karşılamaktadır. Yani hastaneden alınan sağlık kurulu raporu oranı ile sürekli bakıcı teminatı kapsamaktadır. Bunun yanı sıra ekonomik olarak uğrayacağı hasarı da karşılamaktadır. Bu da bu sigortanın önemini bir kez daha net bir şekilde gösteriyor.

Leave A Reply