Trafik Kazasında Tazminatı Kim Öder?

Trafik Kazasında Tazminatı Kim Öder

Trafik kazasında tazminatı kim öder, sorusuna günlük hayatında sıkça denk gelebilirsin. Bunun sebebi, günde binlerce trafik kazasının olmasıdır. Maddi ve manevi kayıplar da trafik kazalarında kaçınılmazdır. Mağdur kişi, karşı tarafa zararlarından dolayı tazminat davası açma hakkına sahiptir.

Suçlu taraf, davadan dolayı endişe duyabilir. Suçlu, tazminatı anlaşma yaptığı sigorta şirketinin ödeyeceğini düşünür. Ancak tazminat davalarında birçok detay vardır. Bir nedene bağlı olarak tazminatın sigorta şirketi tarafından ödeneceği sonucu çıkarılamaz.

Trafik Kazasında Tazminat Detayları Nelerdir?

Trafik kazasında tazminatlar iki farklı şekildedir. Bunlar, maddi ve manevi tazminatlardır. Maddi tazminatlar da mağdur kişi, kazaya neden olan kişiye dava açar. Kişi tazminatı; kazaya neden olan kişiden, sigorta şirketinden ya da araç sahibinden talep eder. Maddi tazminatın birçok çeşidi vardır. Geçici bakıcı gideri, iş göremezlik, ferdi kaza ve tedavi gideri, tazminat çeşitlerine örnek olarak ilk sıralardadır.

Manevi tazminat davasında yaralanan kişi, psikolojik olarak kötü zamanlar geçirir. Buna bağlı olarak karşı tarafın sigorta şirketine, sürücüye ya da araç sahibine tazminat davası açma hakkı vardır. Tazminat davalarında sadece zarar dikkate alınmaz. Mağdur kişinin cinsiyeti, kusurun durumu, geliri ve yaşı da tazminatta etkilidir. Tazminat hesabı yapılırken programa bu etkenler de muhakkak eklenir.
Tazminat davası, sigorta şirketine açılırsa cevap gelmesi yaklaşık 30 iş günü sürer. Çünkü trafik sigortası için 15 iş günü, diğer sigortalar için de 15 iş günü cevap için beklenir. Davayı etkileyen önemli noktalardan biri, heyet yani adli tıp raporudur. Adli tıp raporunun kalıcı olması, dava sürecini büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden mağdur kişi, muhakkak heyet raporu almalıdır.

Trafik Kazasında Tazminatı Kim Öder Sorusunun Önemi

trafik kazalarında tazminat avukatı

Mahkemelerle ilgili bilgi sahibi olmak, doğru ilerlemek için gereklidir. Bu yüzden trafik kazasında tazminatı kim öder, sorusunu sormak önemlidir. Soruyla birlikte tazminat davaları için nereye başvurulacağı da ortaya çıkar.

Trafik kazalarında tazminat için Asliye Mahkemeleri’ne başvuru yapılır. Dolayısıyla kişi, hukuki destek alırken de Asliye Mahkemesi konularında uzman olan avukatlardan destek almalıdır. Böylelikle mağduriyetin giderilmesi için avukat, gerekli savunmaları yapar.

 

Leave A Reply