Trafik Kazası Tazminat Davaları

trafik kazası tazminat davaları

Öncelikle trafik kazası tazminat konusunda kısa bir açıklama yapalım. Trafik kazalarında hem maddi hem manevi türden tazminat davası açılabilmektedir. Trafik kazası tazminat davasında en az bir motorlu aracın dâhil olduğu bir kazadır. Kazada yaralanma ölüm veya ev, araba, arazi gibi varlıkların zarar görmesi karşılığı açılan bir davadır. Hem bedensel hem varlık zarar gördüğü takdirde açılan bir davadır. Kazanın büyüklüğü, bedensel hasarın büyüklüğü ve malvarlığının büyüklüğü göz önünde bulundurulmaktadır. Açılan davada söylediğimiz unsurlar göz önünde bulundurularak dava sürecini etkilemektedir. Aracın bakımları, muayenelerinin tam olmasına özen göstermelisiniz. Aracınızın bakımı tam olmadığı takdirde elbette ki tarafınıza da kusur bulunmaktadır.

Zaman Aşımına Uğrar Mı?

trafik kazası tazminat

Trafik kazası tazminat davası zaman aşımı süreci iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. İlki tazminat davası zaman aşımıdır. Tazminat davası zaman aşımı dava açıldıktan sonra ki süreci kapsamaktadır. Dava açılmadan önce 2 sene içerisinde dava açabilecekken dava açılınca 10 sonra zaman aşımına uğranmaktadır. Zaman aşımına uğraması için dava açıldı ise üzerinden 10 yıl geçmesi gerekir. İkinci zaman aşımı sürecine gelecek olursak, ikinci zaman aşımı ceza zaman aşımı sürecidir. Ceza kanunlarına göre dava zaman aşımı süresi geçmiş olsa dahi ceza davası devam ediyor ise dava zaman aşımına uğramamaktadır.

Trafik Kazasında Tazminat Davasını Kim Açabilir?

Trafik kazası yaptı iseniz bunun için bir araştırmaya girmiş olabilirsiniz. Davayı kimler açabilir konusuna gelecek olursak, kazada haklı olan taraf kimseye gerek duymadan maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Yaralanan kişi iş gücü kaybına uğradığı takdirde maddi tazminat davası açabilir. Kaza anında duyduğu endişe ve üzüntü nedeni ile de manevi tazminat davası açma hakkı vardır. Yaralanmalar da ağır yaralanmalar ve hafif yaralanmalar olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bir uzvunu kaybetmek veya hayati fonksiyonlarını yerine getirememesi ağır yaralanma kategorisine girmektedir. Diğer seçenekler ise hafif yaralanmalar kategorisinde yer almaktadır. Trafik kazası sonrası ölüm olduysa yine aynı şekilde maddi ve manevi tazminat davası ortaya çıkar. Bu noktada da tecrübeli bir trafik kazası avukatı ile çalışmak oldukça önemlidir.

Leave A Reply