Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davasını Kimler Açabilir?

 • Anasayfa
 • Genel
 • Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davasını Kimler Açabilir?
trafik kazası avukatı ankara

Trafik kazasında yaralanma meydana gelmişse, yaralanan şahsın bizzat kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Yaralanan kişi maluliyet nedeniyle çalışma hayatı boyunca uğrayacağı işgücü kaybı nedeniyle maddi tazminat; trafik kazası nedeniyle uğradığı elem, keder ve üzüntü nedeniyle de manevi tazminat talep edebilir.

Trafik kazası nedeniyle ağır bedensel bir yaralanma vuku bulmuşsa, yaralanan kişinin yakınları (anne, baba, eş, çocuklar, nişanlı) da sadece “manevi tazminat davası” açabilirler (BK md.56). Yargıtay uygulamasında “ağır bedensel yaralanma”, yaralanan kişinin uzuv kaybı yaşaması veya hayati fonksiyonlarını yerine getirememesi olarak kabul edilmektedir. Örneğin; bir gözün kaybedilmesi, kol veya ayaklardan birinin kesilmesi vb. gibi haller ağır bedensel yaralanma olarak değerlendirilmektedir.

Ölümlü trafik kazalarında ise, ölenden yaşarken destek alan herkes maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ölen evliyse eşi ve çocuklarına, bekar ise anne ve babasına destek verdiği karine olarak kabul edilir. Yani, bu kişilerin ölenin desteğinden yararlandıklarını ispat etmelerine gerek yoktur. Ölenin nişanlısı, amcası, dayısı vb. gibi herhangi bir yakınının trafik kazası nedeniyle tazminat (destekten yoksun kalma tazminatı) talep edebilmesi için ölen kişiden yaşarken destek aldığını ispatlaması gerekir.

2 Comments

 • Ayşe SOLMAZ

  2 Ağustos 2021 - 17:39

  Ömer Bey merhaba,
  2003 yılında trafik kazasında babamı kaybettim. Tazminat için başvuruda bulunabilir miyim ?
  teşekkür ederim şimdiden.

  • admin

   2 Ağustos 2021 - 17:39

   Ayşe Hanım merhaba,
   Öncelikle başınız sağ olsun.
   Ne yazık ki zamanaşımından dolayı bir hak talep edemezsiniz.

Leave A Reply