Trafik Kazası Kusur Durumu

Trafik Kazası Kusur Durumu

Trafik kazası kusur durumu, kaza sonucu ortaya çıkan maddi ve manevi her türlü konuda önem arz etmektedir. Çok sayıda kazanın olduğu günümüzde, kusur durumu çoğunlukla tartışmalara sebep olmaktadır. Ortadan çıkan anlaşmazlıklar için çoğunlukla bilirkişi tayin edilmektedir ve dava süreçleri olabilmektedir.

Trafik Kazası Kusur Durumu Nasıl Belirlenir?

Trafik Kazası Kusur Durumu Nasıl Belirlenir

Trafik kazası kusur durumu, trafik kazası tutanağına göre belirlenmektedir. Bu sebeple trafik kazası meydana geldikten sonra taraflar yerin fotoğraflarını çeker. Ayrıca kişiler tutanağı doğru ve detaylı bir şekilde doldurur. Eğer ki tutanağın doldurulması noktasında da anlaşmazlıklar ortaya çıkıyorsa trafik polisi çağrılmalıdır. Bu noktada trafik polisi gelen kadar kazaya karışan unsurların yerinin korunması, gerekli delillerin de toplanması önemlidir.

Trafik kazası sonucu, trafik kuralları temel alınarak tutanak incelenir. Kural ihlali yapan taraflar arasında dağılım yapılarak kusur oranı ortaya çıkar. Trafik polisi tarafından hazırlanan tutanağa itiraz hakkınız da bulunmaktadır. Bunun için Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne itirazlar yapılmaktadır ve tutanağın tekrar hazırlanması talep edilebilmektedir.

Kusura oranı rasgele verilen değerler değildir. 3 tane kusur oranı vardır ve bunlar %0, %50 ve %100 şeklindedir. Bu haliyle sigorta şirketlerine iletilen tutanaklar, tramer iletilir. Tramer tarafından da 3 gün içerisinde kusur oranı belli olur. Bu orana itiraz hakkı bulunmaktadır.

Kusur Oranı Neden Önemlidir?

Kusur oranı, kazaya karışan kişilerin suçluluğunu gösteren bir göstergedir. Tazminat davalarının açılması, maddi hasarın karşılanması ve benzer tüm durumlar için kullanılabilmektedir. Bu sebeple herhangi bir hatanın olduğunu düşünüyorsanız itiraz etmekten çekinmemeniz gerekir. Gerekirse bir trafik kazası avukatı ile anlaşarak dava süreci başlar.

Kusur oranı, yükümlü olan kişilerin ve sigorta şirketlerinin ödeyeceği oranı göstermektedir. İki aracın karıştığı bir kazada kusur oranına göre sigorta tarafından ödeme sağlanır. Her sigorta karşı tarafın hasarını ödemektedir. Bazen birden fazla araç kazaya karışır ve böyle durumlarda sigorta yetersizdir. Eğer kasko varsa böyle durumlarda devreye girerek, geri kalan tutarın karşılanmasını kapsamına göre karşılar. Bu sebeple trafik kazası sonrası araçlar yerinden oynatılmadan hemen fotoğraflar çekilmeli, fotoğrafların doğru açıdan ve plakaların görünür olmasına dikkat edilerek çekilmesine özen gösterilmelidir.

Leave A Reply