Trafik Kazası Hukuk Danışmanlığı

Trafik Kazasında Tazminatı Kim Öder

Trafik Kazası Hukuk Danışmanlığı

Son yıllarda trafik kazalarının artmasıyla birlikte trafik kazası hukuk danışmanlığı hizmetlerine olan ihtiyacın da arttığı görülmektedir. Her geçen gün trafikteki araç yoğunluğunun artması bu hizmete duyulan ihtiyacın en önemli sebebidir. Çünkü araç sayısındaki artışla birlikte kazalar kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Ölümlü ya da maddi hasarlı kazalar sonucunda açılan dava sayıları da bir o kadar fazladır.

Trafik Kazasında Hukuk Danışmanlığı Nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi son zamanlarda trafiğe çıkan araç sayısında önemli bir artış görüyoruz. Bu artış ne yazık ki trafik kazalarının da daha sık görülmesine sebep oluyor. Kazalar sonucunda kazazedenin kendisinde ya da yakınlarında maddi ve manevi hasarların oluşması ise oldukça muhtemel. Oluşan bu hasarlar kısa vadede bir tazminat talebinin doğmasına neden oluyor. Bu doğrultuda zararının karşılanmasını isteyen kazazedenin karşı tarafa dava açması mümkündür. Davalar sırasında bir avukatla çalışmak ise büyük önem arz ediyor. İşte bu noktada kazazedeye verilen yardım trafik kazası hukuk danışmanlığı olarak nitelendiriliyor.

Trafik Kazalarında Hukuk Danışmanlığı Süreci

Ölümlü ya da maddi hasarlı olarak atlatılan bir kaza sonucunda kazazede zararının karşılanması için dava açma hazırlığında bulunabilmektedir. Haklarını koruması ve tazminat talebinde bulunabilmesi için hukuk danışmanlığı alması ise oldukça önemlidir. Çünkü tazminat haklarının doğabilmesi için yaralanma durumu, maluliyet puanı ve diğer değişkenlerin belirlenmesi gerekir. Bunun için alanında uzman bir trafik kazası avukatından yardım almak faydalı olacaktır. Tazminat miktarı büyük ölçüde maluliyet puanına bağlı olarak hesaplanacağı için hukuk danışmanlığı süreci bir an evvel başlatılmalıdır.

Uzman Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazası davalarının çoğunluğu kazazedelerin bir an önce zararlarını karşılayabilmesi amacıyla açılmaktadır. Yani davacı taraf kaza sonrasında tazminat alabilmek adına çaba göstermektedir. Mevzuata hâkim ve alanında uzman bir avukatla çalışmak bu sürecin kısalması adına oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra usulde yapılacak hatalar tazminat oranının düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden uzman trafik kazası avukatlarına dosya teslim edilmelidir. Süreci onlarla yürütmek hem tazminat miktarının artması hem de sürecin hızlanması konusunda etkili olacaktır.

Leave A Reply