Trafik Kazası Hasar Tazminatı Nedir?

Trafik kazası hasar tazminatı

Trafik kazası hasar tazminatı, her kazada araştırılan konulardan biridir. Çünkü hafif olarak nitelendirilen kazalarda bile hasar oluşması kaçınılmazdır. Araçlarda oluşan hasarlar, maddi zararlara neden olur. Bu yüzden mağdur kişi, hasar tazminatı almaya hak kazanır.

Trafik kazası hasar tazminatı için birçok şart vardır. Bu şartlardan ilki, kazada en az bir motorlu aracın bulunmasıdır. İkinci şart ise kazada yaralanma ve ölüm gibi durumlarından olmasıdır. Zarar, sadece fiziksel olarak düşünülmemelidir. Kişinin malına ve evine zarar verilmesi de hasara girer.

Trafik Kazası Hasar Tazminatı Nasıl Talep Edilir?

Trafik kazaları sonucunda maddi hasarlar sık olur. Dolayısıyla bir trafik kazasında maddi hasarın olmaması imkânsızdır. Hasar, küçük ya da büyük boyutlarda mümkündür. Hasarın boyutu büyük olduğunda maddi kayıp da o kadar artar. Trafik kazası hasar tazminatlarında araçların evrakları önemlidir. Evrakların eksik olması, tazminat davası sürecini olumsuz etkiler. Kazalar ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmazsa hasar için araç güvence şirketleri devreye girer.

Hasar tazminatında göz önünde bulundurulan önemli bir evrak vardır. Bu evrak, aracın değer kaybını gösteren rapordur. Araç değer kaybettiğinde sahibi maddi zarara girer. Tazminat davası açıldığında maddi kayıp dikkate alınır. Dolayısıyla trafik kazası sonucunda mağduriyet yaşayanlar, yasal süreç başlatmalıdır. Kişi, haklarını bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Mağdur kişi, muhakkak hukuki destek almalıdır. Sigorta şirketleriyle kaza sonrası anlaşma yapılırsa, kişinin tazminat hakkı biter.

Avukat Seçiminin Önemi

Trafik kazası hasar tazminatı avukat21

Trafik kazası hasar tazminatı, içerisinde birçok detay barındırır. Yasa, mağdur kişiye haklar tanır. Kişi, bu haklarını bilmez ve aramazsa daha çok mağduriyet yaşar. Hukuki sürecin bilinmesi, takip edilmesi ve detayları profesyonellik ister.

Doğru bir avukat ile çalışıldığında Asliye Mahkemeleri’ne yasalara uygun şekilde başvuru yapılır. Avukatlar, kişinin haklarını doğru bir şekilde korur. Kaza delillerini, mahkemeye iletir. Böylelikle süreç, olumlu bir şekilde ilerleyebilir. Yasal süreç olmadan tazminat hesaplamalarının yapılması doğru sonucu vermez. Hukuki tazminat hesaplaması dışındaki hesaplamalar, yasal değildir. Bu yüzden mağdur, sadece hukuki yollarla hakkını almalıdır. Bu da avukat seçiminin önemini tekrar ve tekrar ortaya çıkarmaktadır.

 

Leave A Reply