Trafik Kazası Avukatı ve Tazminat Talepleri

trafik kazası avukatı ve tazminat talepleri

Trafik kazası avukatı, trafik kazası sonucunda meydana gelen maddi ve manevi zararların karşılanması adına tazminat talebinde bulunmakla görevlidir. Bu tazminatlar; kendisi veya yakınları tarafından talep edilebilmektedir.

Trafik Kazası Avukatı

trafik kazası avukatı

Trafik kazası avukatı, kaza sonucu dava açabilir veya açılan bir davada görev yapar. Kaza sonucunda yaralanma, ölme veya maddi hasar olduysa davada tazminat da talep edilebilir. Böyle durumlar için en doğru kararı uzman ve tecrübeli bir avukat verir. Bu sebeple trafik kazası avukatı ile çalışmak yerinde bir karar olacaktır.

Trafik kazası avukatları, kaza sonucu ortaya çıkan durumla ilgili olarak iki çeşit tazminat talep ediyor. Bunlar; araçta meydana gelen zarara yönelik maddi tazminat davası ve ölümlü/yaralanmalı kazaya bağlı olarak maddi/manevi tazminat talepleridir.

Araçtaki Zarara Yönelik Maddi Tazminat Talebi

Maddi hasarlı bir trafik kazası varsa araçlardaki zararların karşılanmasına yönelik talepler olabilmektedir. Bu durumda çoğunlukla sigorta şirketleri ve kasko şirketleri zararları karşılamaktadır. Fakat buna ek olarak değer kaydı adı verilen bir meblağ da söz konusu olur. Bu miktar, kaza öncesi ve kaza sonrası araçta meydana gelen değer kaybının hesaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Bilirkişi, aracın kaza öncesi ikinci el fiyatı ile tamiratlar sonrası değerini hesaplar. İki fiyat arasındaki fark, değer kaybıdır.

Kazanın Yaralanmalı veya Ölümlü Olması Durumunda Tazminat Talebi

Trafik kazası avukatları, kaza sonrası ölüm veya yaralanma olmuş ise tazminat talep ediyor. Bu tazminatlar, maddi ve manevi bir tazminat şeklinde oluyor. Kaza ölümlü olmuş ise; destekten yoksun kalma tazminatı ortaya çıkmaktadır. Bu tazminat, ölen kişinin desteğini görenler tarafından talep edilmektedir. Ayrıca defin ve ölmeden önce uygulanan tedavilere yönelik tutarlar da tazminat olarak talep edilmektedir. Manevi tazminat için ise ölen kişinin yakınları, yaşanılan durumun verdiği ağır duygusal yaşantıları sebep gösterebilmektedir.

Avukatlar, yaralı olan bir kazada ise tazminatı iki farklı şekilde talep eder. Eğer ki yaralanma sonucu bir iş kaybı olacak ise bunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu önemlidir. Buna göre sürekli veya geçici iş göremezlik tazminatı alınır.

Leave A Reply