Trafik Kazalarında Tazminat Hesabı Nasıl Yapılır ?

  • Anasayfa
  • Genel
  • Trafik Kazalarında Tazminat Hesabı Nasıl Yapılır ?

Bir trafik kazası nedeniyle arabanız hasar gördüyse ya da bir yaralanma yaşadıysanız, kusurlu sürücüye karşı olası bir hak talebiniz olabilir. Bir trafik kazası tazminatının tam olarak ne kadar olacağının hesaplanması çok zordur. Çünkü, her bir kaza için dikkate alınması gereken çok çeşitli faktör vardır.

Trafik kazası sebebiyle gerçekleşen maddi kayıplar için tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Bunlar, genel hasarlar olarak bilinir. Ayrıca, aşağıdaki özel hasarlar için de tazminat almanız mümkündür:

Yaralanmaya bağlı olarak çalışmama nedeniyle kaybedilen ücret
Hastane randevuları, reçeteli ilaçlar, rehabilitasyon dahil tüm tıbbi faturalar
Kazadan sonra arabanın tamiri için belgelenen faturalar
Kiralık araba ya da araba kullanım kaybı zararları
Tamir edildikten sonra aracın kaybettiği değer
Ayrıca; acı, ıstırap ve yaşamdan alınan zevk kaybı için de manevi tazminat adı altında trafik kazası tazminatı alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tip özel hasarların hesaplanması çok daha zordur ve büyük ölçüde, gerçek koşullara bağlıdır. Kaza sonrasında acı ve ıstırabı belirleyen faktörler şunlardır:

1)Yaralanmanın ciddiyeti
2)Yaralanmaya bağlı ağrı miktarı
3)Ağrının süresi
4)Önceden var olan yaralanmalar
5)Gelecekteki olası komplikasyonlar
6)Kazanın aile üyeleri üzerindeki etkisi

Bazı avukatlar; ekonomik zarar miktarını, aldıkları ve onu adil bir tutarı belirlemek için çarptıkları bir çarpan yöntemi kullanır. Ancak bu, bir tazminatın değerini tahmin etmenin çeşitli yollarından yalnızca biridir. Trafik kazası yaralanmaları davalarında deneyimli bir trafik kazası avukatı, müşterisinin davasının, büyük olasılıkla değerini daha iyi almasını sağlayacaktır.

Trafik-Kazasi-Tazminati-Hesaplama

Kazadaki kusur yüzdesinin alacağınız tazminat miktarını etkileyeceğini unutmamak da önemlidir. Örneğin; bir kazada %20 kusurluysanız ve tazminat olarak 10 bin TL aldıysanız, alacağınız tazminat miktarı 8 bin TL olacaktır.

Özel Zararların Hesaplanması

Yaralanmaya bağlı olarak ortaya çıkan maliyetleri toplayarak özel hasarları hesaplayabilirsiniz. Bunlar:

Geçmiş ve gelecekte kaybedilen maaşlar
Tedavi gibi tıbbi faturalar
Reçeteli ilaçlar, koltuk değneği gibi cepten yapılan harcamalar
Aciz durumdayken temizlik, çocuk bakımı gibi maliyetler
Kayıp ve hasarlı kişisel eşyalar
Özel hasarların toplamı, trafik kazası tazminatı hesaplama değerinin temelini oluşturur. Ancak, tıbbi faturalar olmadan; bir yaralanma iddiası ile çok fazla yol gidemezsiniz. Tedavi gördüğünüz sırada, sigortanız maliyetin bir kısmını ya da tamamını karşılasa bile, her tıbbi faturayı hesaplamaya dahil ettiğinizden emin olun. Bazı tıbbi hizmetler, birden fazla fatura içerebilir.

Genel Zararların Hesaplanması

Acılarınız için objektif bir ölçü birimi olmadığı için genel zararların hesaplanması daha zordur. Ayrıca, her kişisel yaralanma durumu farklıdır. Trafik kazasında yaralanma nedeniyle çektiğiniz acı, asla bir başkası ile aynı olamaz. İki kişi tam olarak aynı yaralanmaya maruz kalsa bile, biri diğerinden daha fazla acı çekebilir. Birinde depresyon belirtileri görülebilir, diğerinde olmayabilir. Aynı tür yaralanma, bir kişinin çalışmasını engelleyebilir, diğerini etkilemeyebilir. Trafik kazası tazminatı hesaplaması için genel zararlar, “acı ve ıstırap” başlığı altında yer alır ve genel olarak şunları içerir:

Yaşanan duygusal rahatsızlıklar
Fiziksel ağrılar
Depresyon ve kaygı
Konsantre olamama
Kalıcı uyku kaybı
Ciddi yaralanmalar için, ağrı ve ıstırabınız için makul bir tazminat almanızı sağlamak üzere deneyimli bir avukata ihtiyacınız olacaktır. Yüksek tutarlı trafik kazası tazminatı hesaplaması şunları dikkate alır:

Aşırı zihinsel ıstırap
Çektiğiniz zihinsel acı ne kadar yoğun olursa, alacağınız tazminat miktarı da o kadar yüksek olur. Yaralarınız nedeniyle bir psikoloğa ihtiyaç duyarsanız, bunu kanıtlamanız daha kolay olacaktır.

Kalıcı ağrı ve yaralanmalar
Karmaşık yaralardan kaynaklanan uzun vadeli ağrılar, yara izi, felç gibi kalıcı fiziksel yaralanmalar, genel hasarlar için daha yüksek tazminat sağlayabilir.

Şok edici olaylar
Ateş etme, uçak kazası ya da yanan bir araçta mahsur kalma gibi şok edici olayların neden olduğu yaralanmalar, daha yüksek bir trafik kazası tazminatı alınmasını sağlayabilir.

Herhangi bir tür genel hasarda bir değer atamak tamamen kişiseldir. Acınızın derinliğini yalnızca siz değerlendirebilirsiniz. Buradaki zorluk, sigorta şirketini ödeme yapmaya ikna etmektir.

Konusunda uzman olan ÖFK HUKUK, Kurucumuz Av. Ömer Fatih KAMA önderliğinde sizlerle birebir iletişimde bulunarak, hiçbir aracı kullanmadan ve masraf almadan haklarınızı sizin için korumaktadır.

Leave A Reply