Trafik Kaza Tazminatı

Trafik Kazasında Tazminatı Kim Öder

Trafik Kaza Tazminatı

Trafik kazaları sonucunda genellikle trafik kaza tazminatı davalarının açıldığını görürüz. Kazazedeler, maddi ve manevi kayıplarını hukuki olarak giderebilmektedir. Bunun için kusurlu tarafa dava açılmaktadır. Bu davalar çeşitli unsurların incelenmesi sonucunda karara bağlanır. Ayrıca kazazedeye tazminat ödenmesi kararlaştırılabilmektedir. Ancak bu süreç oldukça sancılıdır ve özellikle ölümlü kazalarda büyük bir hassasiyet ister. Bu sebeple alanında uzman avukatlarla çalışmak hem davanın sonucu hem de sürecin rahatça ilerlemesi açısından oldukça önemlidir.

Trafik Kaza Tazminatı Davasını Kimler Açabilmektedir?

Kaza sonucunda herhangi bir yaralanma söz konusu olabilmektedir. Yaralanan kişi tarafından bizzat maddi ve manevi tazminat davası açılabilmektedir. Burada maddi tazminat, kişinin uğradığı işgücü kaybını temsil eder. Manevi tazminat ise kaza sebebiyle yaşadığı üzüntü, keder ve depresyonla ilgilidir. Her iki durumda da kazazede tazminat talebinde bulunabilmektedir. Ayrıca yetkili mahkemeye başvurarak dava hakkını kullanabilmektedir.

Ölümlü trafik kazalarında ise vefat eden kişinin tüm yakınları tazminat talebinde bulunabilmektedir. Örneğin ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocukları ya da üst soyları dava haklarını kullanabilmektedir.

Trafik Kaza Tazminatı Kimlere Açılabilmektedir?

Kısaca belirtmek gerekirse trafik kaza tazminatı, haksız fiil sorumlularına karşı açılabilmektedir. Yani kaza sırasında kusurlu olan kişiler bizzat davanın tarafı haline gelir. Ancak, haksız fiilden bizzat sorumlu olmayan kişilere de bazı durumlarda dava açılabilmektedir. Örneğin araç sürücüsüne kazanın tarafı olduğu için dava açılabilmektedir. Araç sahibinin de tazminat sorumluluğu bulunmaktadır. Araç işleten kişilerin de her türlü zarardan sorumlu olduğunu söylemek mümkündür. Kazazede tazminat talebiyle belirtilen bu kişilere dava açabilir. Bunun yanı sıra kazaya karışan araçlar eğer sigortalıysa bu durumda sigorta şirketi de davalı taraf haline gelebilir.

Dava Nereye Açılır?

Ölümlü ya da yaralanmalı trafik kazaları sebebiyle şahıslara dava açılacaksa yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Ancak sigorta şirketine dava açılması durumunda Asliye Ticaret Mahkemeleri tercih edilmelidir. Bunun sebebi sigorta şirketlerinin ticari sorumluluklarıdır. Kazazedenin hangi mahkemeye dava açacağı kime ya da kimlere dava açmak istediğiyle yakından ilgilidir. Bu sebeple doğru mahkeme tercihi yapılmalıdır. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan kazazedeler için hukuk danışmanlığı almaları önerilmektedir.

Leave A Reply