Manevi Tazminat Trafik Kazası Sonucu Alınır Mı?

Manevi Tazminat Trafik Kazası Sonucu Alınır Mı

Manevi tazminat trafik kazası sonrasında alabilirsiniz. Ancak bunun için tazminat konularında bilgi sahibi olunmalıdır. Gerekli işlemler, doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Aksi halde manevi tazminat, trafik kazası sonucu alınamaz.

Araştırmalara göre ülkemizde yılda binlerce trafik kazası olmaktadır. Bu kazalar, can ve mal kayıpları yaşatmaktadır. Dolayısıyla maddi kayıpların yanında manevi zararlar da söz konusudur. Konu hakkında bilgi sahibi olunması, zararların en az indirilmesini sağlar.

Manevi zararlar, yasa dışı işlem ya da eylemlerin sonucunda kişinin keder ve üzüntü duyması olarak tanımlanabilir. Her ne olursa olsun, manevi zararın tamamıyla giderilmesi mümkün değildir. Ancak en azından biraz olsun, manevi zarar hafifletilmeye çalışılır.

Manevi Tazminat Trafik Kazası Sonrasında Nasıl Talep Edilir?

Manevi tazminat trafik kazası

Manevi tazminat trafik kazası sonrasında talep edilebilir. Ancak can kaybına ya da yaralanmaya bağlı olarak sonuç değişebilmektedir. Başvuruyu sadece manevi olarak zarar gören kişi yapar. Kişi, kaza sırasında ağır bir şekilde yaralanmışsa, kişinin yakınlarının da manevi tazminat talebi hakkı olur. Kaza sırasında kişi ölmüş ise o zaman birinci derece yakınları, manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir.

Manevi tazminat davası; araç sahibine, araç sürücüne ya da aracı işleten firmaya açılır. Ortada manevi bir kayıp olduğu için Zorunlu Mali Mesuliyet sigortası şirketine bağlı bir durum oluşmaz. Ancak trafik kazasında suçlu taraf, manevi zararların tazminatını teminat altına aldırdıysa durum değişir. Sigorta şirketi, manevi tazminattan sorumlu olur.

Asliye Hukuk Mahkemeleri, manevi tazminat davalarına bakar. Manevi tazminat davasında dikkat edilmesi gereken nokta, sigorta şirketin bu konuyla ilgisidir. Çünkü buna göre mahkeme süreci ilerler.

Manevi Tazminat Davalarında Avukatın Önemi

Trafik kazalarındaki manevi kayıpların hafifletilmeye çalışılması için çaba vermek gerekir. Kişi, ağır bir süreçten geçer. Kayıp, oldukça fazladır. Dolayısıyla mağdur kişinin birçok hakkı vardır. Sigorta şirketleri bunun farkında olarak farklı yöntemler dener. Ancak kişi, bu süreçte anlaşma yapmamalı ve gerekli davaları açmalıdır. Bu konuda, gerekli profesyonel desteği almaktan çekinmemelidir. İşinde uzman bir avukat ile çalışmak, hem sürecin yönetimini rahatlatacak hem de bir mağduriyet olmasının önüne geçecektir.

 

Leave A Reply