Kaza sonrası tazminat davası

Trafik Kazasında Tazminatı Kim Öder

Kaza Sonrası Tazminat Davası

Trafikte meydana gelen kaza sonrası tazminat davası açmak kazazedelerin en doğal hakkıdır. Motorlu taşıtlarda her geçen gün ciddi bir yükseliş yaşanmaktadır. Ne yazık ki şehir içi ve şehir dışı trafiğinde kalabalıklaşma görülmektedir. Ulaşım araçlarının eskisi kadar tercih edilmemesi, trafiğin yoğun bir hâle gelmesine, insanların daha çok hız yapmasına ve daha fazla kaza olmasına neden olmaktadır.

Trafikteki Kazalar Sonrası Tazminat Davası Hangi Mahkemede Görülmektedir?

Trafikte birbirinden farklı nedenlerden dolayı kaza meydana gelebilmektedir. Trafiğe aniden atlayan bir yaya, uykulu bir sürücü, bakımsız bir araba ya da alkollü bir sürücü gibi etkenler ciddi kazalara neden olmaktadır. Özellikle uzun yollarda, tatil günlerinde kilometrelerce oluşan trafikte pek çok zincirleme kaza görülmektedir. Bu kazalar yine etkenleri gibi farklı şekillerde neticelenmektedir. Ölümle, maddi hasarla, yaralanma ile sonuçlanabilmektedir. Kazada suçu olmayan taraf maddi manevi olarak, kazalardan sonra tazminat davası açabilmektedir. Bu tarz tazminat davalarına tecrübeli ve araştırma yönü kuvvetli avukatların bakması gerekmektedir. Açılan davalar ise Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmektedir. Davanın süreci de, adım adım avukat tarafından dikkatle incelenmektedir.

Kazaların Sonrasında Tazminat Davasının Önemi

Trafik kazasına karışan fakat suçu olmayan kazazedeler tazminat davası açmalıdır. Maddi ve manevi zararların karşılanması en doğal haklarıdır. Yaşanan kayıplar, oluşan hasarlar ufak bir hatadan doğan ciddi zararlardır. Özellikle kazaların can kaybı ile sonuçlanması, kişinin geride kalan ailesi açısından son derece can yakıcı olabilmektedir. Böyle durumlarda kişinin ailesinin alacağı tazminat hem maddi hem de manevi açıdan ferahlatıcı bir unsur olabilecektir. Davaların açılması, yüksek meblağlı tazminatların ödenmesi bir nebze de olsa kazaların da önüne geçebilecek unsurlar olabilmektedir. Bu amaçla trafik kazalarındaki davaların olumlu yönde sonuçlanması pek çok açıdan yarar getirebilmektedir.

Trafik Kazalarındaki Artış ve Sebepleri

Kaçınılmaz olan kazalar için ufak bir etken yeterlidir. Uyuklama, alkolsüz kullanım, yetersiz trafik deneyimi, aşırı hız yapmak, araçların muayenesinin yapılmaması gibi pek çok faktör bulunmaktadır. Araçların özellikle bakımlarının sık sık yaptırılması pek çok kazanın önüne geçmektedir. Fakat çoğu kazaya karışan araçta bu eksiklik, yola çıkarken alınması gereken önlemlerin alınmaması göze çarpmaktadır.

Leave A Reply