Kaza Sonrası Tazminat Davası

Trafik Kazasında Tazminatı Kim Öder

Kaza Sonrası Tazminat Davası

Yaşanan trafik kazaları neticesinde pek çok kişi kaza sonrası tazminat davası açmak için gerekli adımları atmaktadır. Bunun en önemli sebebi, kaza sonucunda oluşan zararları karşılama isteğidir. Mahkemeye haklı sebepler sunulduğunda genellikle kazazedelerin tazminat talepleri olumlu sonuçlanmaktadır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dava sırasında haklılığın ispatlanması, tazminat talebinin olumlu sonuçlanması için uzman bir avukatla çalışmak oldukça önemlidir.

Ölümlü Kazalar Sonrası Tazminat Davası

Eğer kaza sonucunda ölüm gerçekleşmişse bu durum maddi ya da manevi tazminat davalarının konusu olabilmektedir. Ölen kişinin yakınları davayı açar. Bu davalar sırasında belirli konularda tazminat talebi oluşur. Örneğin ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocukları ya da anne babası manevi tazminat talebiyle dava açma hakkını kullanır. Bu konuda esas alınan durum, ölen kişinin yakınlarının duyduğu derin elem ve üzüntüdür. Ölen kişinin cenaze masrafları ya da tedavi masraflarını da davacı ister. Aynı zamanda destekten yoksun kalma tazminatı olarak adlandırılan maddi tazminat türü de dava konusudur. Burada ölen kişinin maddi olarak baktığı yakınları söz konusudur. Destekten yoksun kalan yakınlar, ölen kişiden elde edecekleri maddi menfaati sorumlu kişilerden talep edebilirler.

Yaralamalı Kazalar Sonrası Tazminat Davası

Yaralamalı kazalarda tazminat davası bizzat yaralanan kişi tarafından açılmaktadır. Burada yaralanan kişinin yakınları herhangi bir tazminat talebinde bulunamaz. Yakınların tazminat talebinde bulunmasının tek şartı, yaralının uzuv kaybına ya da ağır bedensel yaralanmaya maruz kalmasıdır. Eğer tazminat talebi mahkeme tarafından onaylanırsa; yaralanan kişinin tedavi giderleri ve kazanç kaybı davalıdan talep edilir. Aynı zamanda ekonomik geleceğin sarsılması da yine tazminat davalarının konusu olabilir.

Tazminat Davası Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer ölümlü ya da yaralamalı bir trafik kazası meydana gelmişse kusurlu taraftan tazminat talep edilebilmektedir. Ancak kazazedenin haklılığı ve tazminat tutarının belirlenebilmesi bazen karmaşık süreçler halinde ilerler. Bu nedenle tazminat talebinde bulunmak isteyen kişilerce hukuki danışmanlık alınmalıdır. Ayrıca zamanaşımı süreleri iyi takip edilmelidir. Aksi bir durumda kazazede haklarını almak için geç kalmış sayılmaktadır.

Leave A Reply