Hatır Taşıması İndirimi

hatır taşıması indirimi nedir

Hatır taşıması indirimi, birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alır. Çünkü son zamanlarda bu konuyla ilgili davalar, epey artmıştır. Hatır taşıması indiriminden bahsetmek için öncelikle hatır taşımasının ne olduğuna bakalım. Aksi halde konu detayları anlaşılamaz. Hatır taşıması, adından da anlaşılacağı üzere hatır üzerine kişine taşınması ya da aracın verilmesidir. Burada önemli olan nokta, taşıma sırasında herhangi bir ücret talep edilmemesidir. Eğer yakıt tutarına ortak olunduysa ya da bir karşılık alındıysa hatır taşıma olmaz. Araç sahibi ücretsiz olarak kişiyi taşıma veya aracı verme durumunda, hatır taşıma indirimi alır. Ancak bunun için bazı şartların eksiksiz ve doğru yerine getirilmesi zorunludur.

Hatır Taşıması İndirimi İçin Ne Yapmak Gerekir?

hatır taşıması indirimi avukat

Dilerseniz konuyu baştan alalım. Öncelikle ücretsiz taşıma ya da araç verme sırasında bir trafik kazası olur. Birçok kayıp vardır ve araç sahibi davalı konumundadır. Dava sonucunda davalı için bir tazminat cezası söz konusudur. Böyle bir durumda davalı, taşıma sırasında ücret almadığı için hatır taşıması indiriminden yararlanır. Ancak her mahkemede olduğu gibi davalı, hatır için yaptığını kanıtlamak zorundadır.

Aile Bireyleri Durumu

Hatır taşıması indirimi için bir diğer önemli nokta ise aile bireylerinin hatır taşımasından sayılmamasıdır. Yani kişi, aracını aile bireyine verirse ya da taşırsa görevini yerine getirmiş olur. Hatır, burada söz konusu değildir. Diğer bir önemli nokta ise süreçtir. Hatır taşıma, aracın karşılıksız verildiği ya da taşındığı süre içerisinde geçerlidir. Kişi arabadan indikten ya da aracı iade ettikten sonra hatır taşıma süreci biter.

Hatır Taşıması İndirimi İçin Destek Alınabilir Mi?

Bu durum çoğu zaman trafik kazaları içerisinde değerlendirildiği için profesyonel destek alınmalıdır. Çünkü mahkeme süresince kişi, kendini savunabilmelidir. Kişi haklarını bilmelidir ve gerekli yerlerde doğru hukuksal terimleri kullanmalıdır. Bunun için de davalı, konu hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Hukuksal eğitimin zorluğu göz önüne alındığında bu mümkün değildir. Uzman bir avukat önemlidir. Böylelikle süreç doğru bir şekilde ilerler. Savunmalar, gerekli yerlerde doğru terimlerle yapılacağı için haklar savunulur. Bu sayede istenmeyen dava sonuçları oranı ciddi oranda düşer.

Leave A Reply