Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Destekten yoksun kalma tazminatı kişi vefat ettikten sonra aile bireylerine verilen tazminattır. Vefat eden kişinin bakmakta yükümlü olduğu aile bireyleri muhtaç kalmaması adına ödenmektedir. Zor durumda kalınmaması adına ödenen bu tazminat iş yeri tarafınca ödenmektedir. Kişi işyeri saatleri içerinde işyerinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmesi gerekmektedir. Bu sebeplerden hayatını kaybetti ise bu tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Ayrıca bu tazminat, maddi tazminat davası olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra vefat eden kişinin yakınları manevi tazminat davası da açabilmektedir. Kişinin yakınlarını mağdur etmemek adına verilen tazminat tutarları, vefat eden kişinin bakmakla yükümlü olduğu insanlara verilmektedir. Peki, nasıl hesaplanır ve hangi durumlarda alınabilir?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Avukat Ücreti Ne Kadar?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Avukat Ücreti

Destekten yoksun kalma tazminatı avukat ücreti tutulan avukata göre değişkenlik göstermektedir. Dava kazanıldığı takdirde avukatlar kazanılan ücretin en fazla %25’ini alma hakları bulunmaktadır. Dava için anlaşılan ücret avukatlar arası farklılık göstermektedir. Avukatınız olmasını istediğiniz kişi ile ofisinde görüşme sağlayarak detayları görüşebilmeniz mümkündür. Hem ücreti hem davanın seyrini tüm detayları ile görüşerek karar kılabilmektesiniz. Tutmuş olduğunuzun avukatın bilgisi ve araştırma yetilerine göre karar verebilmeniz mümkündür. Elbette ki anlaşabilmeniz ve sizden talep ettiği yüzde doğrultusunda tercihiniz değişebilmektedir. Ya da baronun sizlere tahsis ettiği avukat ile davanıza devam edebilmektesiniz.

Ne Kadar Ücret Alabilirim?

Öncelikle bu tazminat hakkında kısa bir bilgi verelim! Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden kişinin bakmakla yükümlüğü olduğu kişilere tahsil edilen ücrettir. Verilen bu ücret kişinin yaşı, çalışmış olduğu yıl hesaplanmaktadır. Değişkenlik gösteren tazminat ücretlerini avukatınız ile görüşme sağlayarak aşağı yukarı bir bilgi alabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra destekten yoksun kalma tazminatında maddi tazminat alabileceğiniz gibi manevi tazminatta alabilmektesiniz. Vefat eden kişinin bakmakta yükümlü olduğu kişiler adına mağdur olmamanız için sizlere tazminat verilmektedir. Elbette ki kaybınızın yerini dolduramayacaktır. Bir nebze de olsa teselli bulmanızda yardımcı olacak tazminatlar mağdur edilmemeniz adına hesaplanacaktır. Çalışma şartlarına göre değişiklik gösteren tazminat maddi, manevi tazminat olarak birleştiği takdirde yüklü miktar çıkmaktadır.

Leave A Reply