Asli Kusur Nedir?

asli kusur nedir

Asli kusur; kaza anında kuşkusuz suçlu görülen taraftır. Genellikle arkadan bir araca çarpma gibi durumlar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Hukuk kuralları gereğince arkadan çarpan araç her zaman hatalı sayılmaktadır. Asli kusurlar kurallar gereğince tamamen tartışmaya kapalıdır ve haksızdır. Asli kusurun yanı sıra birde tali kusurlar olmaktadır. Buda olayın gelişme anına göre karar verilen bir kusur türüdür. Asli kusurun yanı sıra tali kusurun netliği ve kesinliği bulunmamaktadır. Alkollü araç kullanma veya dur işaretine uymama gibi durumlarda tali kusur görülmektedir. Bahsetmiş olduğumuz durumlarda belirli araştırmalar olur. Yapılan araştırmalar sonucunda sürücüye kusuruna göre ceza kesilir. Yani asli kusur da kesin ceza, tali kusurda kusurunuza göre ceza verilmektedir.

Trafik Kazası Avukatları

asli kusur Trafik Kazası Avukatları

Trafik kazasında kusurlar iki şekilde olur. Birisi asli kusurdur, diğer ise tali kusurdur. Asli kusur motorlu taşıta arkadan vuran kişiye denir. Tali kusur da ise sürücünün kusuruna göre ceza olur. Bunlar için açılan tazminat davaları olmaktadır. Hal böyle olunca avukat arayışı içerisine girmiş olmanız gayet normaldir. Aramış olduğunuz avukatı tavsiye üzerine veya yapmış olduğunuz araştırmalar sonucu elde edebilirsiniz. Trafik kazası yapıldığında haklı olan taraf tarafından açılan dava ile trafik kazası tazminatı talebi olur. Trafik kazası avukatları tercihini iyi yaptığınız takdirde ve işini bilen kişiler ile çalıştığınız takdirde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Asli Kusur İle Ödenecek Tutar Nedir?

Trafik kazalarında kusurlar iki tür yargılanmaktadır. Asli kusur ve tali kusurdur. Tali kusur trafik kazasında yapılan araştırmalar sonucu ceza kesilir. Asli kusur ise motorlu taşıta arkadan çarpma sonucu ceza verilmektedir. Ve ne olursa olsun asli kusurda kesinlikle ceza verilmektedir. Sonrasında da ödenecek olan tutarlar araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan kazanın boyuna göre ödenecek tutarda değişiklik olabilir. Bu sebeple kazada hasar büyük ise tutar da oldukça büyük meblağlar olur. Motorlu aracın modeline, markasına ve hasarına göre miktar da değişmektedir. Asli olarak değerlendirilen kusurlar tartışmaya kapalıdır ve haksızlığı kanıtlı kusurdur. Sonuç olarak hukuk kuralları gereğince her daim arkadan çarpan aracı suçlu bulmaktadır.

Leave A Reply