Araç Değer Kaybı Nedir?

araç değer kaybı nedir

Araç değer kaybı nedir?” sorusu trafik kazaları sonrası sıklıkla sorulmaktadır. Araç değer kaybı, olası trafik kazalarında meydana gelen araç hasarı sonrası aracın satışındaki değer kaybına denmektedir. Edindiği hasardan ötürü bakım ve onarım yaptırılan araçlarda satış işlemleri gerçekleştirirken araç değer kaybı oluşuyor. Hal böyle olunca araç alıcısı aracın değerini düşürebiliyor. Satıcının dezavantajı haline gelen araç değer kaybı araç sahibinin daha düşün fiyat vermesine neden oluyor. Bundan mütevellit aracınızın girmiş olduğu her kaza araç değer kaybı olarak sizlere geri dönüş yapmaktadır. Hem kaza anında oluşacak olan araç değer kaybı hem de sonrasında tamir masrafları sizleri oldukça yorabilir. Bu yüzden araç sahiplerine zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmalarını öneriyoruz. Haklı olduğunuz takdirde araç tamir masrafları yarı yarıya ödenmektedir.

Nasıl Karşılanır?

Elbette ki araç değer kaybı her araç sahiplerinin istemeyeceği bir durumdur. Yalnızca araçlar olarak değerlendirilmemekle birlikte sahibi olduğumuz hiçbir şeyin değer kaybetmesinden hoşnut olmayız. Geçirmiş olduğunuz kaza sonucu zarar gören aracınız maddi anlamda cebinizde oldukça zarar görüyor. Öncelikle kazadan dolayı çıkan tamir masrafları canınızı sıkıyor. Daha sonra aracınız değer kaybettiğinde canınızı sıkıyor. Sizlerde araç sahibi olduktan sonra mali sorumluluk sigortası yaptırabilirsiniz. Yaptırmış olduğunuz sigorta ile haklı olduğunuz takdirde sigortanız ücretin yarısını karşılamaktadır. Cebinizi bir nebze rahatlatacak olan mali sorumluluk sigortası yaptırarak aracınızı güvence altına alabilirsiniz. Onun haricinde yapılan kazadan ötürü aracınız değer kaybetmektedir.

Araç Değer Kaybı Nedir ve Nasıl Alınır?

araç değer kaybı nasıl hesaplanır

Öncelikle “araç değer kaybı nedir” ona tekrar bir göz atalım dilerseniz. Araç değer kaybı, yapılan kaza sonucu araçta meydana gelen hasar sonucu aracın değer kaybetmesine verilen addır. Araca kaza sonrası orijinal parça takılsa dahi araç değer kaybına girmektedir. Kaza sonrası aracınızı elden çıkarmak isteseniz dahi fiyatı düşecek ve aracınız değer kaybedecektir. Aracınızın maddi açıdan değer kaybetmesinde oluşan para kaybınızı, kazada haklı olduğunuz takdirde dava açarak karşılayabilirsiniz. Açacağınız tazminat davası sonucunda haklı görüldüğünüz takdirde karşı tarafın davada belirtilen miktarı tarafınıza ödemesi gerekmektedir. Böylelikle araç değer kaybınızın satıştaki değer kaybını yasal yollar ile karşılamış olabilirsiniz.

Leave A Reply